Vrste dizalica topline
Ovisno o izvoru topline, klasične dizalice topline dijele se na tri vrste:
- dizalice topline zraka (zrak-voda)
- geotermalne dizalice (tlo-voda)
- dizalice topline podzemne vode (voda-voda)
Dizalice topline zraka (zrak-voda)
Sistem dizalice topline jednostavan je za instalaciju. Ugradnjom troputnog prekretnog ventila ovaj se uređaj može koristiti i za hlađenje. Dizalica topline zraka najisplativija je u područjima s blagim zimama, gdje se temperatura ne spušta ispod -5°C.
Geotermalne dizalice topline (tlo-voda)
Tlo nudi ujednačenu temperaturu već na manjim dubinama, stoga geotermalna dizalica topline osigurava rad sustava bez velikih dnevnih i sezonskih varijacija. Kod ovih se dizalica u tlo postavlja bušotina (okomito) ili mreža cijevi (vodoravno), te se tako koristi toplina tla za grijanje i pripremu tople vode.
Dizalice topline podzemne vode (voda-voda)
Ugradnja dizalice topline iz podzemnih voda podrazumijeva izradu proizvodne i upojne bušotine – kroz prvu voda ulazi u sistem, a kroz drugu se vraća. Za proizvodnu je bušotinu potrebna adekvatna pumpa. Treba napomenuti da je za korištenje podzemne vode potrebna i koncesija nadležne županijske stručne službe na osnovu pribavljenog stručnog mišljenja Hrvatskih voda.
Monoblok i split dizalice topline
Dizalice topline proizvode se u dvije verzije: split i monoblok, i svaka ima svoje prednosti.
Split dizalice topline nude krug hlađenja s rashladnim plinom, manji su toplinski i gubici pri punjenju te nema opasnosti od smrzavanja (jer u vanjskoj jedinici nema vode). Raspon snage u grijanju je od 4 do 16 kW. Prema napajanju mogu biti monofazne ili trofazne. Unutarnje jedinice dolaze u dvije verzije: hidrokit ili hidrokit s integriranim spremnikom kapaciteta 190-210 litara (ovisno o proizvođaču) te električnim grijačem snage 3/6/9 kW (također ovisno o proizvođaču). Od dodatne opreme na raspolaganju su Wi-Fi upravljanje, pufer, modul za zonsko upravljanje.
Kod monoblok dizalica topline krug rashladnog sredstva hermetički je zatvoren u vanjskoj jedinici (u stambeni prostor ulazi samo voda). Jednostavnije su za instalaciju (nije potrebna dozvola za rad s freonima), a nude raspon snage u grijanju od 6 do 30 kW. Prema napajanju mogu biti monofazne ili trofazne. Od dodatne opreme možete nabaviti elektrogrijač (3-6 kW, ovisno proizvođaču), spremnik za potrošnu toplu vodu (PTV), pufer spremnik, Wi-Fi upravljanje, međuspremnik.